První dojmy z nového papeže. Kdo to je?
„Františkové volbou. Jeden si to jméno vybral jako papež, druhý jako řeholník,“ napsal novinář Bob Fliedr.
Za své papežské jméno si dosavadní kardinál Robert Francis Prevost vybral Lva. Není jasné, zda se tím hlásí ke Lvu XIII., který v devatenáctém století zásadně reformoval sociální učení církve a jasně se postavil na stranu dělníků a vykořisťovaných v tehdejším dravém kapitalismu, nebo zda ke Lvu Velikému, který se v pátém století ve válečné vřavě zasadil o ochranu Říma, když politici selhali, nebo zda k bratru Lvu, blízkému spolubratru Františka z Assisi. Nebo ještě jinak, nebo od každého něco. Je příliš brzy, ale má smysl ho nyní podpořit a dát mu prostor, aby se s touto novou náročnou rolí srovnal a jasněji formuloval, jak dál.
Jako prefekt Dikasteria pro biskupy (od 2023) mluvil takto:
„Člověk nesmí podlehnout pokušení žít izolovaně, odděleně v paláci, spokojit se určitým společenským postavením nebo určitým postavením v církvi. A nemůžeme se schovávat za představu autority, která dnes již nedává smysl. Autorita, kterou máme, je sloužit, doprovázet kněze, být pastýři a učiteli.
Často se zabýváme vyučováním nauky, způsobem, jak žít svou víru, ale riskujeme, že zapomeneme, že naším prvořadým úkolem je učit, co znamená znát Ježíše Krista a svědčit o naší blízkosti Hospodinu. To je na prvním místě: předávat krásu víry, krásu a radost z poznání Ježíše. Znamená to, že ji sami prožíváme a sdílíme tuto zkušenost.“
První reakce kněze Marka Váchy, olomouckého arcibiskupa Josefa Nuzíka, košického řeckokatolického eparchy Cyriľa Vasila a pomocného bratislavského řeckokatolického biskupa Milana Lacha a představeného českých augustiniánů Juana Provecha. Téma.21